Kadınlar yaşamını yitiren mültecileri andı

  • 19:32 2 Temmuz 2020
  • Güncel
VAN - “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında HDP’li kadınlar, Van’da geçtiğimiz günlerde mültecileri taşıyan teknenin göle batması sonucunda yaşamını yitiren 6 kişiyi anmak için göle karanfil bıraktı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin başlatmış olduğu “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında kadınlar, 27 Haziran’da mültecileri taşıyan bir teknenin Van Gölü’nde batması sonucunda yaşamını yitiren altı kişiyi anmak için Van’ın Tuşba ilçesine bağlı Bayrakçı Mahallesi’nin göl sahilinde bir araya geldi. Anmaya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, HDP PM üyeleri, HDP Van İl Örgütü eşbaşkanları, HDP Kadın Meclisi üyeleri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı’nın yanı sıra HDP Gençlik Meclisi üyeleri katıldı. 
 
‘İnsanların katledilmesine göz yuman siyaseti kınıyoruz’
 
Anmada kısa bir konuşma yapan Muazzez, başka ülkelere gitmek için yüzlerce mültecinin bir tekneye alınarak başka ülkelere ya da şehirlere götürülmesi esnasında birçoğunun hayatını kaybettiğini söyledi. Muazzez,  “Bizler kapitalizmin bitmeyen hırsı sonucu ortaya çıkan savaşlar nedeniyle istemeyerek de olsa canını kurtarma pahasına kendi topraklarını terk ederek bir umut yolculuğuna çıkan ve her gün onlarcasının hayatını kaybettiği mültecileri anmak ve bu savaşları protesto etmek amacıyla buradayız. Umuyoruz ki denizde, gölde hiçbir insan hayatını kaybetmez. 2019 yılında yüzlerce mülteci kar altında kalıp donarak hayatını kaybetti. Yine 5 gün önceki tekne gibi, 55-60 insanın taşındığı teknenin battığı ifade ediliyor. İnsanların katledilmelerine göz yuman siyaseti ve zihniyeti kınıyoruz” dedi. 
 
Ardından kadınlar karanfilleri göle bırakarak yaşamını yitiren mültecileri andı.