Suriye Özgür Kadın Vakfı'ndan sağlık kuruluşlarına çağrı

  • 19:37 4 Temmuz 2020
  • Güncel
 
 
HABER MERKEZİ - Suriye Özgür Kadın Vakfı,  Sezar Yasaları nedeni ile tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığını belirterek, uluslararası sağlık kuruluşlarına destek çağrısında bulundu.
 
Suriye Özgür Kadın Vakfı, 17 Haziran'da ABD tarafından Suriye rejimine yönelik devreye konulan Sezar Yasaları'ndan sonra yaşanan ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısına ve fiyatların artışına dair açıklama yaptı. Vakıf üyelerinin katıldığı açıklama Qamişlo’nun Hilêliyê Mahallesi'ndeki vakıf binasında yapıldı.
 
Artan fiyatlar nedeniyle ilaç alınamıyor
 
Açıklamada konuşan vakfın sağlık bölümü üyesi Şilan Bilo, Kuzey ve Doğu Suriye’de hastalıkların arttığını ancak artan fiyatlar nedeniyle bölge sakinlerinin ilaç alamadıklarına belirtti. Şilan, uygulanan ambargo ve ilaç üretim yerlerinin olmamasının da ilaç sıkıntısına etki eden başlıca faktörler olduğunu vurguladı. 
 
'Hastalıkların yayılma riski arttı'
 
Artan ilaç fiyatları ve temin etmedeki zorluğun hastalıkları yayma riskini de arttırdığını kaydeden Şilan, “Serêkaniyê’nin Türk devleti tarafından işgal edilmesinden sonra altyapısının hedeflendiği için Hesekê’de sakinlerin sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için bir sağlık merkezi açtık”  diye belirtti. 
 
Sağlık kuruluşlarına çağrı
 
Şilan, uluslararası sağlık kuruluşlarını, bölgedeki sağlık merkezlerine acil ve gerekli desteği sağlamaya, binlerce kadına, çocuğa ve yaşlıya yardım etmeye ve bölgede hastalıkların yayılmasını önlemeye çağırdı.