‘Yaşama ve yaşatma mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

  • 21:00 13 Temmuz 2020
  • Güncel
İSTANBUL – Kadınların Kurtuluşu üyeleri, artan kadın katliamlarını ve İstanbul Sözleşmesi’ne dönük saldırıları protesto etti. Eylemde, “Yaşamak ve yaşatmak için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” mesajı verildi.
 
İstanbul Kadıköy’de Kadınların Kurtuluşu üyeleri, artan kadın katliamları ve İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmek istenmesine karşı eylem yaptı. Kadınların katledilmesine karşı karşı mor zincir oluşturan kadınlar, Devrimci Parti binası önünde bir araya gelerek, Süreyya Operası önünde yürüdü. Katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemde “Kadın cinayetleri politiktir” yazılı pankartın yanı sıra “Münferit değil erkek şiddeti”, “ İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dövizleri taşındı. Kadınlar eylemde “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı attı.
 
‘Savaş bilançosunu andırıyor’
 
Yürüyüş ardından kadınlar adına Esra Can açıklama yaptı. Katledilen kadınların bilançosunun savaş bilançosunu andırdığını belirten Esra, tablonun “AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucu olduğunu” vurguladı. Esra, AKP döneminde 10 bine yakın kadının, erkek-devlet politikaları sonucunda katledildiğine dikkat çekti.
 
‘Tek güvencemiz kadın mücadelesi'
 
İktidarın İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açarak suç işlediğinin altını çizen Esra, “İktidar, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışarak, şiddete maruz bırakılan kadınları karakollardan evlerine geri göndererek, en azından kadınlara özel Alo Şiddet Hattı kurmayarak suç işliyor. LGBTİ+'lara yönelik nefret, tecrit dilini artırıyor” diye konuştu. “Bütün bu suçların ve suçluların karşısında tek güvencenin kadın mücadelesini büyütmek olduğuna” işaret eden Esra, “Yaşamak ve yaşatmak için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Bu sokaklar kadınlarındır. Özgürce dolaşacağız. Sokakları da özgürleştireceğiz” dedi.
 
Katledilen kadınların resimleri asıldı
 
Açıklamanın ardından Süreyya Operası’ndan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar polisler tarafından engellenmek istendi. Engellemelere rağmen ellerinde katledilen kadınların fotoğraflarıyla yürüyen kadınlar, Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na varınca katledilen kadınların hikayelerini teker teker okuyup, resimlerini  ağaçlara  astı.
 
Eylem sloganlar eşliğinde son buldu.