Şırnak'taki cinsel istismara ‘alkol’ savunması!

  • 18:00 15 Temmuz 2020
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak Valiliği’nin, “Aşırı alkollüydü” açıklaması yaptığı cinsel istismar faili uzman çavuş Aslan A. da ifadesinde kendini “alkol” ile savundu.   
 
Şırnak Valiliği, kent merkezinde bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakan uzman çavuş Aslan A. ile ilgili açıklama yaptı. Uzman çavuşun gözaltında olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “15.07.2020 günü saat 01.00 sıralarında 155 İhbar hattına gelen çağrıda İlimiz Merkez Yeni Mahallede, vatandaşları rahatsız edecek hal ve hareketlerde bulunan bir şahsın çevrede bulunan vatandaşlar tarafından darp edildiği ihbarı üzerine olay yerine Emniyet ekipleri intikal etmiş, olay mahallinde A.A. isimli kamu görevlisinin aşırı derecede alkollü olduğu, çevreyi rahatsız edecek şekilde uygunsuz tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli adli tahkikat başlatılmış, ayrıca hakkında idari tahkikat başlatılan bahse konu şahıs, adli ve idari soruşturmaların selameti açısından görevinden uzaklaştırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 
Failden de alkol savunması
 
Emniyetteki ifadesine ulaşılan Şırnak 1. Jandarma Komando Tugayı’nda görevli Uzman Çavuş Aslan A. da ifadesinde alkollü olmasına sığındı. “Çocuğun cinsel istismarı” ve “tehdit” suçundan ifade veren Aslan A., cinsel istismara maruz bıraktığı çocuğu tanımadığını iddia etti. Çevredekiler tarafından kendisine müdahale edilmesi dışında hiçbir şey hatırlamadığını öne süren Aslan A., o anları ise detay vererek anlatması dikkat çekti. Aslan A., ifadesinde şu iddialarda bulundu: “Bana ne iş yaptığımı sordular. Ben de uzman çavuş olduğumu söyledim. Mesleğimi söylediğim gibi aracın kapısını açtılar kapıyı açar açmaz içerinden bir tanesi suratıma yumruk attı ben direksiyona doğru yüzümü tutarak eğildiğimde belimden silahı aldıklarını fark ettim. Beni araçtan indirerek darp etmeye başladılar. Beni darp ederlerken şahısların bağırarak ‘uzman çavuşlar ve polisler Şırnak’ta yaşayamazlar’ şeklinde söylemlerde bulunduklarını duydum. Kısa bir süre sonra beni darp eden kalabalıktaki insan sayısının arttığı hatırlıyorum. Kısa bir süre sonra bulunduğum yere polis ekipleri geldi ve beni kalabalığın elinden alarak polis otosuna götürdüler.
 
O an çok fazla alkol almıştım sadece ifademde belirttiğim benden yaşça büyük  olan erkek şahıs ile olan diyaloğumuzu hatırlıyorum. Biraz önce söylediğim gibi merdivenlerden inip çıkarken belki bahse konu yaşı küçük çocukları görmüş olabilirim ama hatırlamıyorum. Ancak görmüş olsam bile ben asla tanımadığım ve bilmediğim bir yerde ikamet eden yaşı küçük çocuklara fiziksel bir temasta bulamadım ve bulunmamda.
 
Ben o esnada hiç kimseye kesinlikle silah çekmedim aksine şahıslar camı açmamla birlikte bana saldırarak silahımı aldılar. Kalabalık grup içerisindeki bir şahısta o arbede esnasında aracının kontağını kapatarak aldığını hatırlıyorum.”