DAD’dan Munzur Gözeleri için çağrı

  • 16:46 11 Ağustos 2020
  • Ekoloji
DERSİM - Munzur Gözeleri’nde yapılmak istenen projeye ilişkin açıklama yapan DAD, tüm Alevilere “El ele vererek, birlik meydanında tek ses olma zamanıdır” dedi.  
 
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi, Munzur Gözeleri’nde yapımına başlanan projeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aleviler için kutsal mekan kabul edilen Munzur Gözeleri’nin ranta açılmasının Alevi tarihi ve inancını yok etmeye yönelik bir hamle olduğunu belirtilen açıklamada, bu projeye izin verilmemesi çağrısı yapıldı. 
 
‘Yarın çok geç olabilir’
 
Alevi toplumu için kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri’nin saldırı altında olduğu kaydedilen açıklamada, “Başta Munzur Gözeleri olmak üzere, birçok Alevi coğrafyasında, farklı süreklere ait kutsal mekanlar çeşitli amaç ve söylemlerle rant alanına çevrilmekte, birçoğu uluslararası şirketlerin denetiminde işletmeye açılmaktadır. Bu yaşananlar Alevi hakikatini, tarihini, inancını, kültürünü, toplumsal hafızasını yok etmeye yönelik bir hamledir. Kayıtsız kalmak, gayret etmemek, cümle kurmamak, el ele vererek bir araya gelmemek, Cem olmamak, yaşanan bu yok oluşa ortak olmaktır. Bugün değilse ne zaman hak kelamını söyleyip, nehak anlayışın zulmüne karşı duracağız. Yarın çok geç olabilir” ifadeleri kullanıldı. 
 
‘Hakikatimizle buluşalım’
 
“Çağrımız, Türkiye'deki bütün Alevi-Bektaşi kurumlarına, diasporada örgütlü bulunan Alevi kurumlarına, emek, barış, demokrasi, insan hakları mücadelesi veren kurumlara, çocuklarına yaşanabilir bir ülke, onurlu bir gelecek bırakmak isteyenleredir” denilen açıklamada, “Gelin bu kutsal  Muharrem ayının sonunda, Pir divanında, Ana kadın Kemaleti ile kutsallarımızın darında, Cem olalım. Alevilerin sesini duyurmak, Kerbela'da direnen inanç gerçekliğinin manevi huzurunda, masum pakların hakkı için, cemal cemale gelelim. İnancımızı yok etmeye çalışan nehak zihniyetlere karşı, hakikatimizle buluşalım. El ele vererek, birlik meydanında tek ses olma zamanıdır” denildi.