Üniversite topluluklarından İstanbul Sözleşmesi için ortak bildiri

  • 16:15 12 Ağustos 2020
  • Güncel
İSTANBUL - Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde okuyan öğrenciler, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin ortak bildiri yayınlamdı. 10 farklı üniversiteden öğrencilerin imzasıyla yayımlanan bildiride, ”İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyor ve sahipleniyoruz” vurgusu yapıldı.
 
Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde okuyan öğrenciler, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin ortak bildiri yayınlandı. 10 farklı üniversiteden toplumsal cinsiyet çalışmaları, LGBTİ+, kadın çalışmalarına odaklanan kulüplerin ve toplulukların ortaklaştığı bildiride “İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyor ve sahipleniyoruz” denildi.
 
Bildirinin tam metni şu şekilde:
 
“Kadınların güçlü ve özgür olduğu bir toplum istiyoruz
 
‘Tutunacak bir cana nasıl da ihtiyacımız var’ demişti Sylvia Plath, nasıl da ihtiyacımız var…
 
Her sabah uyandığımızda bir kadının daha aramızdan ayrılış haberlerini okurken, sustuğumuz her an, ortak olduğumuz andır. ‘Yanlış mı belledim, insan sorumluluktur’ demiş Gülten Akın. İstanbul sözleşmesi yaşatır, bunu savunmak insani bir sorumluluktur.
 
Ülkemizde ve dünyada her gün onlarca kadın ve LGBTİ+ yakınlarından ya da hiç tanımadığı insanlar tarafından şiddetin her türlüsüne maruz bırakılıyor. Sonu gelmeyen her yıl artarak devam eden bu hak ihlali son bulana kadar mücadelemiz devam edecek. Biliyoruz ki taciz, tecavüz, istismarın yanı sıra cinsel, fiziksel, psikolojik, ekonomik ve dijital şiddet türlerinin her biri insan hakları ihlalidir ve suçtur.
 
Bu suçlarla mücadele etmeyi amaçlayan en kapsamlı anlaşma uluslararası geçerliliği olan İstanbul Sözleşmesi’dir. İstanbul Sözleşmesi şiddetin önlenmesi için devletin tüm kurumlarına görevler yükler. Üniversiteler de bundan bağımsız düşünülemez.
 
Toplumsal cinsiyet rollerinin yıkıldığı ve yine toplumsal cinsiyet eşitliğinin olduğu, şiddete maruz kalan tüm canlıların can güvenliğinin sağlandığı ve kadınların daha güçlü ve özgür olduğu bir toplum istiyoruz.
 
Biz üniversitelere bağlı toplumsal cinsiyet, LGBTİ+, kadın çalışmaları toplulukları ve kulüpleri olarak din, dil, ırk, tür, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim ayırt etmeksizin uygulanan şiddetin ve istismarın her türüne karşıyız. Isimlerini sayamadığımız katledilen onlarca kadının ve LGBTİ+’nın yanına daha fazla isim eklenmemesi ve faillerin gereken cezayı alması için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istiyor, ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’ diyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni sahipleniyor ve savunuyoruz”
 
İmzacıların bulunduğu üniversiteler ve topluluklar şu şekilde: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu, Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışma Kulübü, Feyziye Mektepleri Vakfı (FMV) Işık Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kulübü, İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu, Kırıkkale Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları Topluluğu, Altınbaş Üniversitesi Cinsiyet Eşitliği Savunma Kulübü, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, Maltepe Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kulübü, İstanbul Üniversitesi Sinema ve Kültür Kulübü.