Yaşam zinciri eyleminde 24 kadın ters kelepçeyle gözaltına alındı

  • 19:26 12 Ağustos 2020
  • Güncel
ANKARA - Ankara’da “Yaşam Zinciri” eylemi yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı. Aralarında gazeteci  Eylem Akdağ ve avukatların da bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı.
 
Ankara Kadın Platformu üyeleri İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesine karşı Kolej Metro çıkışında “Yaşam Zinciri” oluşturmak için bir araya geldi. Eylem öncesi polisler tarafından barikatlarla kapanan alana kadınlar ilk olarak alınmadı. Yapılan görüşmenin ardından kadınların etrafı polislerce kapatıldı. Kadınların “Yaşam Zinciri” oluşturarak, yürümelerine izin vermeyen polislerle kadınlar arasında gerginlik yaşandı.
 
Kadınlar ters kelepçe ile gözaltına alındı
 
Eylemlerine izin verilmesine tepki gösteren kadınlar polislere mor boya fırlattı. Daha sonra polisler kadınlara saldırıda bulundu. 
 
Saldırı sırasında bir polisin “içlerinde biri elimi tırmaladı, intikamımı almalıyım” dediği duyuldu. Platform üyesi kadınlar polisler tarafından darp edilerek, ters kelepçe ile gözaltına alındı.
 
24 kadın gözaltına alındı
 
Çok sayıda polisin bir kadını yere yatırarak, ters kelepçe yapması ise eylem sırasında gözaltına alınan bir kadının cep telefonuyla kayda alındı.
 
Saldırı sırasında aralarında avukat Sevinç Hocaoğulları ve Arzu Kurt’un da bulunduğu 24 kadın gözaltına alındı.
 
Gazeteci Eylem Akdağ da gözaltına alındı
 
Kadınların eylemini takip Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Eylem Akdağ da gözaltına alındı. Gözaltına alındığı öğrenilen isimlerin bazıları şöyle: “Avukat Sevinç Hocaoğulları, Nebiye Merttürk, Buse Üçer, Aysun Gençtanır, Zeynep Tan, Aylin Kalp, Kardelen Demir, Emel Vural, Yağmur Alaz Gülveren, Gülçin Polat, Sena Bademli, Arzu Kurt (avukat), Sude Sivri, Gülbahar Gündüz, Beste Uymaz, Tuğba Koçer, Serap Kaplan, Meziyet Yıldız, Deniz Akıl, Sibel Göktaş, Zelalsu Değirmenci, Fatma Kılıçarslan, gazeteci Eylem Akdağ ile soyadları öğrenilemeyen Z , Meryem.”
 
Gözaltına alınan kadınların nereye götürüldüğü hakkında bilgi edinilemedi.