3 yıl önce katledilen Feray için adalet talebi

  • 19:22 19 Eylül 2020
  • Güncel
ERSİN / ANTEP - Mersin'de 3 yıl önce polis Fatih Burak Aykul tarafından katledilen Feray Şahin için açıklama yapılarak,3 yıldır tutuklanmayan failin tutuklanması talebinde bulunuldu. 
 
Mersin’in Mezitli ilçesinde 19 Eylül 2017’de özel harekat polisi Fatih Burak Aykul tarafından ateşli silahla katledilen Feray Şahin, katledilişinin üçüncü yıldönümünde ailesi ve kadın örgütleri tarafından  Mersin ve Antepte anıldı. Mezitli ilçesinde bulunan Feray Şahin Parkı’nda gerçekleşen anmaya Feray’ın ailesi, sevenleri, Mersin Kadın Platformu, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, CHP Mersin İl Kadın Kolu Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada “Feray için adalet, kadın cinayetleri son bulsun” yazılı pankart taşındı. 
 
Antep’te de Feray için açıklama yapıldı. Antep Kadın Platformu yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada “Katili aklama, katili yargıla. Susma! Kadın cinayetleri son bulsun” yazılı pankart taşırken, açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. 
 
İki kentte yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
 
‘Yaşam hakkımızı savunuyoruz’
 
“Bu Katil daha ne zamana kadar böyle gezecek, ne zaman işlediği cinayetin cezasını çekecek. Gencecik bir kız öldürülüyor, dosyası tam 17 aydır yargıtayda bekliyor,  katil sokakta. O katile ağırlaştırılmış müebbet ceza istiyoruz. İşlediği cinayetin cezasını çeksin istiyoruz. Gereği yapılsın yeter artık. Geciken adalet, adalet değil? Türkiye’de artarak devam eden kadına yönelik cinayet ve şiddet olayları olağanlaşırken, en kötüsü de meşrulaştırılıyor. Suç işleyenin yanına kalıyor, ölen canların hesabı sorulamıyor, analar ağlıyor. Bu ülkede yaşayan kadınlar her an, evde, sokakta, iş yerinde, okulda erkek şiddeti ile karşı karşıya kalıyor. Bizler en temel hakkımız olan yaşam hakkımızı savunuyoruz ve isyanımızı haykırıyoruz. 
 
‘Yaşamak istiyoruz’
 
‘Yeter artık’ diyoruz. Kadın cinayetlerini önleyici politikalar geliştirilsin ve şiddeti önlemeye dair var olan yasalar uygulansın. Kadın cinayetlerinde ‘haksız tahrik indirimi’, ‘iyi hal indirimi’ uygulamalarından vazgeçilsin. Katiller değil, kadınlar korunsun istiyoruz. Cinayeti, şiddeti, tacizi meşrulaştırmayın. Tüm yurtsever kardeşlerimiz, analar, kardeşlerimiz, bizim başımıza gelmez demeyin, yaşanan cinayetlere sesiz kalmayan, bizim gibi ailelere destek olun sizlerin desteğini önemsiyoruz. Bizler yaşamak istiyoruz. Kadınlar hayatı istiyor. Yeter artık Feraylar ölmesin.”
 
Açıklamalar “Feray için adalet” sloganları ile sonlandı.