24 Ekim 1929: Feminist çığlık ‘Kendine Ait Bir Oda’ kitaplaştırıldı

  • 10:58 24 Ekim 2020
  • Tarihte Bugün
Virginia Woolf’un feminist bir çığlık olarak tanımlanan kitabı ‘Kendine Ait Bir Oda’ 24 Ekim 1929 tarihinde yayınlandı. Akademideki kadın erkek ayrımına karşı kaleme aldığı fakat kadınlar açısından manifesto niteliği taşıyan eser günümüzde de en çok okunan kitaplar arasında.
 
2005: ABD’li siyahi insan hakları savunucusu Rosa Louise Parks yaşamını yitirdi.
 
2015:Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM) 2'nci haftasını dolduran Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anmak amacıyla katliamın yapıldığı Ankara Garı'nın önünde bir araya gelerek, anma etkinliği düzenledi. 
 
2015: Erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren kadınların aileleriyle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kadın cinayetlerinin kadınların siyasete girip, bu gerçekleri erkeklerin kafasına vurdukça çözüleceğini belirtti.
 
2015: Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Halil İbrahim Oruç Parkı'nda Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Kürdistan'da sivil halka yönelik katliam ve saldırıları açıklama ve yürüyüş ile protesto etti.
 
2017: Efrin Demokratik Özerk Yönetim kurumlarında ve sivil toplum örgütlerinde çalışan kadınlar, yaptıkları açıklamayla PKK Lideri Abdullah Öcalan için mücadeleyi yükselteceklerin söylediler. 
 
2017: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşamını yitiren ve cenazesi 44 gündür Angol Karakolu’nda tutulduğu öğrenilen YJA-Star üysi Zelal Kartal’ın cenazesi ailesi tarafından alındı. Yeniköy Mezarlığı’na getirilen cenaze kadınların omuzlarında taşındı. 
 
2017: Çok sayıda kentten yola çıkarak Ankara'ya ulaşan Barış Anneleri, bir kez daha barış talepleri için Meclis’e geldi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'la görüşmenin sağlanması, barış ve diyalog sürecinin başlatılması için Başbakan'la görüşme talebinde bulundu. Talep dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından dikkate alınmadı.
 
2018: Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında Cudi Mahallesi’ndeki evlerin bodrum katında ambulans beklerken katledilen 150 kişiden Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Asya Yüksel’in dosyası hakkında “Orantılı oranda yapılan saldırılarda meşru müdafaa sınırı aşılmadığı” gerekçesiyle “Kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. 
 
2019: İHD eski Genel Başkanı Reyhan Yalçındağ, 112 ülkeden 184 insan hakları örgütünün üye olduğu Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.