Avukatlar İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu

  • 18:34 26 Kasım 2020
  • Güncel
İSTANBUL - ÇHD, “adil yargılama” talebiyle girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik’in için, aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da bulunduğu kamu yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, “adil yargılama” talebiyle girdiği ölüm orucunun 238'inci gününde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in ölümünden sorumlu buldukları kamu yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da aralarında bulunduğu kamu yetkilileri hakkındaki suç duyurusu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapıldı. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen ÇHD üyesi avukatlara Özgürlük için Hukukçular Derneği  (ÖHD) üyeleri de destek verdi. Avukatlar, “Av. Ebru Timtik’in katilleri yargılansın” pankartı açtı.
 
‘Her gün işkence altında geçti’
 
Avukatlar adına açıklama yapan ÇHD üyesi Seda Şaraldı, hastanede zorla tutulmasının ve hastane koşullarının Ebru’nun sağlık durumunun hızla bozulmasına yol açtığını söyleyerek, “Bu sürecin tanığı olan bizlerin gözlemleri ve Türk Tabipleri Birliği’nin raporlarıyla sabittir ki, hastanede zorla tutuldukları her gün Ebru ve Aytaç için işkence altında geçmiştir. Bu durum meslektaşımız Ebru Timtik’in sağlığının daha hızla bozulmasına yol açmış ve ölümüne sebep olmuştur” dedi.
 
Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu
 
Ebru ve Aytaç’ın tutuldukları Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi ve Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nin başhekimlikleri ile İstanbul İl Sağlık Müdürü hakkında, “işkence neticesinde insan öldürme” ve “işkence” suçlarından suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Seda, “Aynı zamanda, 12 Eylül 2017 tarihinden bu yana, haklarındaki soruşturmaya ve sonrasında yargılamaya çeşitli şekillerde müdahalede bulunan ve yargı makamlarının bağımsız ve hukuka uygun kararlar vermesini engelleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz. Meslektaşımız Ebru Timtik’in ölümünün ardından, hakkında sarf ettiği sözler ile hatırasını zedelemesine sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.
 
“Meslektaşımız Aytaç Ünsal’ın hayatını riske atacak şekilde tedavi gördüğü evine operasyon düzenlemesine sessiz kalmayacağız” diyen Seda, “Biz; insan güzeli dostumuz, meslektaşımız, mücadele arkadaşımız Avukat Ebru Timtik’in katillerinin yargılanmasını istiyoruz” diye vurguladı.
 
Açıklamanın ardından avukatlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.