İstanbul’da ‘Hep beraber seçim güvenliği’ toplantısı

  • 17:53 8 Nisan 2018
  • Güncel
İSTANBUL - Seçim Süreci Meclisleri, "Hep beraber seçim güvenliği" başlıklı toplantıda buluşarak, 2019 seçimlerinde alınması gereken güvenliği tartıştı. 
 
Seçim Süreci Meclisleri, İstanbul Şişli'de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde "Hep beraber seçim güvenliği" başlıklı toplantıda bir araya geldi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda, her katılımcı seçim güvenliği konusunda görüşlerini dile getirdi. 
 
Katılımcıların öneri ve tartışmalarından bazı başlıklar;
 
* 16 Nisan 2017 yılında yapılan referandumda, sandıkta ortaya çıkan sonuç değerlendirildi.
 
* AKP ve MHP ittifakının Meclis’e getirdiği "Seçim ittifak yasası"nın seçim güvenliğini ciddi bir şekilde tehdit ettiği konuşuldu.
 
* Sandıklarda alınacak önlemlere dair, fikir alışverişlerinde bulunuldu. 
 
* AKP-MHP ittifak yasasına karşı olan partilerin, farklılık gözetmeden kendi kimliklerini koruyarak bir araya gelmesi tartışıldı. 
 
* Seçim güvenliği toplantılarının yalnızca İstanbul merkezli değil, ülkenin diğer şehirlerinde de yapılması değerlendirildi. 
 
* Doğu ve Güneydoğu'da Nisan 2017 referandumunda sandık hilelerinin çok yaşandığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) müşahitlerinin sandık başından atıldığı ve buna karşı önlemlerin alınması gerektiği konuşuldu.