Çadırlarda geçen 5 yıl: Şengal’in yeniden inşa edilmesini istiyoruz

  • 09:16 15 Haziran 2019
  • Yaşam
Viyan Seîd- Nesrîn Hesen
 
ŞENGAL - 2014’de DAİŞ’in fermanından kaçarak Şengal dağına sığınan Êzidî halkı köy ve ilçede yeniden inşanın başlaması gerektiğini söyledi.  
 
DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014’te Şengal’de Êzidî halkına yönelik fermanından sonra halkın bir bölümü Şengal dağının Serdeşt bölümünde çadırlarda yaşamaya başladı. Olası DAİŞ saldırılarından dolayı Şengal dağında kalan ve evlerinin yıkılması ile 5 yıldır çadırlarda yaşamak zorunda kalan Êzidî halkı, burada yaşam mücadelesi veriyor. Şengal dağını DAİŞ çetelerine karşı kendilerine koruma kalkanı olarak gören Êzidî halkı, köylerdeki evlerinin yıkılması ile artık evlerine dönemedi. Daha önce Rojava ve Federe Kürdistan arasında bulunan yaşam koridoru ile ihtiyaçları karşılanan halk, koridorun KDP tarafından kapatılması ile ihtiyaçlarını karşılamada sorunlar yaşamaya başladı. Yardım kuruluşlarından kısıtlı bir yardım alabilen çadırlarda yaşayan Êzidî halkı, yıllardır yaşadıkları sorunların çözülmesini bekliyor.  
 
Çadırlarda kalan Êzidî kadınlar yaşadıkları zorlukları, duygu ve düşüncelerini ajansımız ile paylaştı. Kadınlar, “Toprağımız üzerinde yaşamak Şengal’in yeniden inşa edileceği umudunu bizde büyütüyor” diyor.   
 
‘Toprağımız üzerinde yaşamak bizler için onurdur’
 
Çadırlarda yaşamanın oldukça zor olduğunu söyleyen Erzan, şunları ifade etti: “Oldukça zorlu bir yaşam şartımız var. Hem yaz hem kış bizler için oldukça zorlu geçiyor. Bu yüzden yaşamımızda zorlu şartlarda devam ediyor. Ama kendi topraklarımız üzerinde yaşıyor olmamız bizleri mutlu ediyor. Ama köylerimizin yeniden inşa edilmesini ve orada yaşamımıza devam etmeyi istiyoruz. Kendi evimize dönmek istiyoruz. Fakat halen ne Şengal ne de köylerimiz tamamıyla inşa edilmiş değil. Evet zorluklar yaşıyoruz ama kendi toprağımız üzerinde olmamız yüreğimize su serpiyor. Ama tek isteğimiz Şengal’in yeniden inşa edilmesi. Buradan tüm Êzidî halkına seslenmek istiyorum: Eğer topraklarına dönerlerse Şengal’i hep beraber inşa edebiliriz.” 
 
‘Bizlere verilen en büyük yardım Êzidî halkının örgütlenmesi’
 
Kadınlardan Sêvê de çadırda yaşamlarının oldukça zorlu olduğunun altını çizdi. Sêvê, “Yılın dört mevsimi çadırlarda yaşıyoruz. Artık 5 yıl oldu burada yaşayalı. Ama hiçbir uluslararası insani yardım kuruluşu burada bir halkın olduğunun farkında değil. Çadırlardan çıkmamız için bir adım atılmadı. Ne bir iş var ne de bir yardım. Gerçekten çok zorluk yaşıyoruz. Bugüne kadar bizlere özgürlük savaşçıları destek verdi ve halen vermeye de devam ediyorlar. Bizleri çetelerin elinden kurtaranlar da onlardı. Bizlere verilen en büyük yardım Êzidî halkın örgütlenmesi. Yine de kendi topraklarımız üzerinde olmak bizlere çok moral veriyor. Bizler artık Şengal’in inşa edilmesini istiyoruz” diye konuştu. 
 
‘Şengal’i yeniden inşa edeceğiz’
 
Yine kadınlardan Bitim Sileman da Şengal dağında kalmanın zorluğuna dikkat çekti. Bitim, “Ferman döneminde kendimizi savunmayı öğrendik. 5 yıldır çadırlarda yaşıyoruz. Ama artık Şengal’in inşa edilmesini istiyoruz. Köyümüze dönüp burada yaşamak istiyoruz” dedi.