'Ben bir rüya gördüm, düşmanım babamdı'

  • 09:03 2 Kasım 2019
  • Yaşam
Zeynep Durgut
 
VAN - Çocuk yaşta evlendirilen Zahide Polat, “Benim çocukluğum çalındı, başka çocukların çalınmasın. Hep şunu söyledim kendime; ‘Ben bir rüya gördüm ve bu rüyada düşmanım babamdı’.” dedi. 
 
İktidar geçtiğimiz yıl çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarına “af” tasarısını gündeme getirirken, kadınların mücadelesi ile geri adım atmak zorunda kalmıştı. Ancak İkinci Yargı Paketi'nde bir kez daha çocukları hedef alan tasarının yer almasına kadınlar bir kez daha tepki gösterdi. Binlerce çocuk ise “evlilik” adı altında cinsel istismara, şiddete maruz bırakılırken söz konusu “evlilik” olunca toplumda ve mahkemelerde de “normal” karşılanıyor. 11 yaşındayken babası tarafından evlendirilen Zahide Polat, yaşadıklarını anlatarak, kadınlara daha fazla mücadele etmesi için çağrı yaptı. 
 
‘Bu rüyada düşmanım babamdı’ 
 
Annesini çocuk yaştayken kaybeden Zahide, kardeşlerinin sorumluluğunu almak zorunda kalıyor. Henüz 11 yaşında iken, babası olan erkeğin kendi evliliği karşılığında “berdel” adı altında evlendirilen Zahide, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor:  “Beni kendine berdel olarak 30 yaşındaki biri ile evlendirdi. Ben evliliğin ne olduğunu bilmiyordum. Bu evlilik bana kapkaranlık bir rüya ve kendimi içinde kaybettiğim bir oyun gibi geliyordu. Hep şunu söyledim kendime; ‘Ben bir rüya gördüm ve bu rüyada düşmanım babamdı.’ Babam beni kendi için kurban etti. Çocukluğumu benden çaldı ve daha yaşıyorken öldürüldüm. Evliliğin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra regl oldum. Kötünün en kötüsünü gözlerimle gördüm ve en ağır olanı yaşadım.” 
 
‘İnsanlar bir çocuğun evlendirilmesini onayladı hatta çabaladı’ 
 
Evlendirilmesine sadece abisinin karşı çıktığını söyleyen Zahide, “Çünkü abim yapılanın yanlış olduğunu biliyordu ama babam dinlemedi. Beni evlendirdikten sonra abim kaç defa kaçırmaya çalıştı. Eve götürdü ama köyün tümü evde toplanıp beni aldı. İnsanlar bir çocuğun evlendirilmesine onay veriyordu ve bunun için çabaladılar. Ben o yaşımda her işi öğrendim ve en ağır yükleri taşıdım. Çocukluğumda bana en ağır yükleri ve en ağır acıları yüklediler. Çocukken anne oldum” diyor. 
 
 
‘Çocuklar için daha fazla mücadele etmeliyiz’ 
 
Erkek zorbalığına ve zihniyetine karşı her zaman bilinçli olan Zahide, şu anda da yapılması gerekenin kadınların birlikte mücadelesi olduğunu ifade ediyor, Zahide, erkek egemen zihniyetin bugünlerde kendisini çok daha fazla hissettirdiğini, kadın katliamları ve çocuk istismarlarının giderek arttığını söylüyor . Zahide, şunları dile getiriyor: “Kadınlar bu zulme karşı şüphesiz ciddi mücadeleler ve ağır bedeller veriyor. Bizim kadınların üzerindeki kırımı ve şiddeti normal görmememiz gerekir. Tek ihtiyaç şiddete karşı, istismarlara karşı ve çocukların evlendirilmelerine karşı ortak mücadeledir. Buna karşı biz kadınların kalkan olması gerekir. Şiddet kendini örgütlüyor buna karşı bizim yaşamın her alanını mücadele alanına dönüştürmemiz gerekir. Benim çocukluğum benden çalındı, başka çocukların çalınmasın diye mücadele etmeliyiz.”