Yaylalardan mağaralara mutlu bir hayat: Mardin koçerleri

  • 09:03 12 Aralık 2019
  • Yaşam
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Kış mevsiminin başlamasıyla zengin bitki örtüsüne sahip yaylalardan Bagok dağı eteklerinde bulunan mağaralara yerleşen Mardin koçerleri yaşadıkları koşulların tüm zorluğuna rağmen mutlu olduklarını, “Koçerliğe alışan onun tadını alan kimse bir daha bırakamaz” sözleri ile dile getiriyor.
 
Zengin bitki örtüsüne sahip Şırnak yaylalarında yaz boyunca hayvanlarını otlatan koçerler, gelen kış mevsimi ile birlikte çadırlarını toplayarak, sürüleriyle Bagok dağına döndü. Bagok dağlarında diğer koçerlerden farklı olarak çadır kurmayan Mardin koçerleri yıllardır kendilerine mesken edindikleri mağaralarda yaşıyor. Hayvanlardan korunmak amacıyla mağaraları beyaza boyayan koçerler yaşamsal ihtiyaçlarının hepsini burada topluyor. Elektrikten tandıra kadar bütün ihtiyaçlarını düzene sokan koçerler kış aylarını daha rahat ve sıcak bir şekilde geçiriyor.
 
'Elektrikten tandıra her şeyimiz var'
 
Yıllardır yayladan her döndüklerinde Marine (Eskihisar) köyüne yakın mağaralarda kışı geçirdiklerini anlatan Aysel Çetin, "Bahar aylarında yaylalara gidiyoruz. Kış geldi mi aşağılara geri dönüyoruz. Biz de yıllardır her yayladan döndüğümüzde çadırlarda değil buradaki mağaralarda kalıyoruz. İçeride sobalarımız, yiyecek eşyalarımız ve her şeyimiz var. Bütün kışı burada geçiyoruz. Sonbahar ayında yayladan döndükten sonra buradaki evlerimizi ve ahırları temizliyoruz. Mağaraların olduğu yerde tandırımız ve ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz her şey var" diye konuştu.
 
'Kışın çadır soğuk olduğu için bu mağaraları evimiz belledik'
 
Yaşadıkları koşullar zor olsa da çocuklarının ve kendilerinin mutlu olduklarını belirten Aysel, "Yayladan buraya geleli 20 gün oldu. Burayı seviyoruz. Kışın sıcak oluyor elektrik de var. Diğer koçerler daha çok çadırlarda kalıyor ama kışın çadır çok zor oluyor. Kar yağdığında çadırlar bazen çöküyor ve buraya göre daha soğuk oluyor. O yüzden yıllardır burada kalıyoruz burası hem bizim için hem de hayvanlarımız için daha iyi. Sabahları kalkıyoruz çobanlarımızı yolcu ediyoruz daha sonra da günlük işlerimizi yapıyoruz. Çocuklarımız da burada çok mutlu" dedi.
 
'Çocuklarım yaylada büyüyor'
 
Koçerliği çok sevdiğini ve yıllardır ailesi, çocuklarıyla birlikte yaylaya gidip geldiklerini dile getiren Beritan Ay, yaylada yaptıkları işlerinin aynısını kışın yerleştikleri mağaralarda  yaptıklarını belirtti. Sabahın erken saatlerinde uyanıp işe koyulduklarını söyleyen Beritan, "Buradaki mağaraları ev gibi yaptık. İçinde odalarda var. Biz de yaylada çadır kurup aylarca kalıyoruz. Ama kışın buralar çok soğuk olduğu için çadırlarımız ya uçuyor ya da kar altında kalıyor. O yüzden biz de buna çözüm olarak bu mağaralarda kalıyoruz. Seviyoruz burayı. Yaylada yaptığımız işi burada da yapıyoruz. Biz geldik ama daha hayvanlarımız gelmedi. Şu an sadece günlük işlerimizi yapıp ve yeni doğan keçilerimize bakıyoruz. Ben yıllardır yaylaya gidip geliyorum. Küçük çocuklarım var onlarda geliyor. Çocuklarım yaylada doğa içerisinde büyüyor. Koçerliğe alışan onun tadını alan kimse bir daha bırakamaz bunu" diye belirtti.