'Ekonomik kriz ve işsizliğe karşı bu gidişata dur demeliyiz'

  • 09:09 20 Ocak 2020
  • Yaşam
VAN - Erciş’te yaşayan üniversite mezunu Hicran Dağ, kendi alanında iş bulamadığını belirterek, ekonomik kriz ve işsizliğe karşı bir dur demek gerektiğini ve bunun içinde mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre işsiz sayısı 4 milyon 596 bine ulaşırken, işsizlik oranı 13.9 ile 2006 yılından bu yana en yüksek işsizlik oranına ulaştı. Genç işsizlik oranlarına bakıldığında tablo pek iç açıcı değil. TÜİK verilerine göre gençlerin yüzde 27.1’i iş arıyor. Lise ya da üniversite mezunu binlerce genç işsiz yurt dışına çıkmayı hedeflerken, binlerce genç de kendi alanları dışında esnek ve güvencesiz hatta asgari ücretin altındaki rakamlarda çalışmak zorunda kalıyor. İstihdam alanının yok denecek kadar az olduğu bölgede ise şartlar daha da zor.
 
Van’ın Erciş ilçesinde yaşayan Hicran Dağ, üniversiteli işsizlerden. Bankacılık ve Finans bölümü mezunu olan Hicran, yaşadığı kentte kendi alanında iş bulamamış. Bir markette çalışan Hicran, ilçede kısıtlı iş imkanlarının kadınları ucuz iş gücü haline getirdiğine değinerek, bu duruma dur diyecek olanın yine kendileri olduğunu söyleyerek mücadele etmek gerektiğini belirtti.
 
‘Fazla mesai ücretleri verilmiyor’
 
Kendi mesleğini yapmak istediğini ancak iş bulamadığı için bir alışveriş merkezinde çalışmak zorunda kaldığını belirten Hicran, “Çalıştığım alış veriş merkezinde sabah erken saatlerde mesaiye başlıyor, akşam 18.00’da bitiriyorum. Bazen akşam mesailerine kalıyorum ve bu fazla çalışma saatleri ise ücretlere yansıtılmıyor. Geçimimi sağlamak içinde bu durumu kabul etmek zorunda kaldım” ifadelerini kullandı.
 
‘İşveren en az maliyetle en çok karı elde etme peşinde’
 
Erciş’te birçok kadının düşük ücretlerle çalıştırıldığını belirten Hicran, “Her işveren en az maliyetle en çok karı elde etme peşindedir ve insanların geçinme zorunluluğu onlar için kaçınılmaz bir fırsattır. Bu fırsatçılığın yanı sıra mevcut ekonomik krizin insanları daha fazla mecbur bıraktığı açıktır. Bu duruma cafe, mağaza gibi alanlarda çokça rastlıyoruz” diye aktardı.
 
‘Halk ekonomik krizi iliklerine kadar hissediyor’
 
Herkesin ekonomik krizi iliklerine kadar hissettiğini ve yaşadıklarının farkında olduğunu belirten Hicran, “Ekonomik krizin yanı sıra, bu bölgede yatırımlarım yapılmamasının da büyük bir etkisi var. İnsanlar en kötü şartlarda ve düşük ücretlerde çalışmayı kabul etmeye zorlanıyor” dedi.
 
‘Bölge halkını muhtaç etme politikalarıdır’
 
Kürtlerin ağırlıklı yaşadığı bölgede yatırım yapılmadığına dikkat çeken Hicran, “En iyi Kürt ölü Kürt’tür’ diyen bir zihniyet bölge halkını her zaman muhtaç hale getirip istediğini yaptırma politikasını daima uyguladı. Bu noktada yapılması gereken, bu duruma bir ‘dur’ dememiz ve mücadele vermemizdir.”