‘Çocuğumun iyi bir birey olması için imam hatibe gitmesi gerekmiyor’

  • 09:06 30 Haziran 2020
  • Yaşam
 
Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Ortaokul öğrencileri, Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü imzası taşıyan afişlerle imam hatip okullarına davet edildi. Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Sekreteri Hatice Efe bu duruma tepki göstererek, “öğrenci ve velilerin din ağırlıklı eğitim almak istemediklerine” dikkat çekti.   
 
Diyarbakır’da Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Önder Diyarbakır İmam Hatipliler Derneği imzalarını taşıyan afişlerle ortaokul öğrencilerinin, imam hatip okullarına kayıt yaptırmaları çağrısı yapılıyor. Billboardlarda yer alan afişlerde, 4’üncü sınıfı bitiren öğrenciler imam hatip okullarına yönlendirilirken, afişlerdeki “Deneyimli kadrolar ve nitelikli eğitimle, bilim ve fen ışığında, mili ve manevi değerlerine bağlı, topluma faydalı, hedefleri olan ve teknolojiyi kullanan…  Dünya ve ahiret mutluluğunu isteyenlere” ifadeleri dikkat çekiyor.
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır 1 Nolu Şube Sekreteri Hatice Efe, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle öğrencilerin imam hatip okullarına davet edilmesine yönelik asılan afişleri değerlendirdi.
 
‘Köylerdeki tek okulu da imam hatip yaptılar’
 
AKP hükümetinin iktidara geldiğinden bu yana “dindar ve kindar bir nesil yaratmaya çalıştığını” ifade eden Hatice, bunun sonucu olarak tüm okulları imam hatibe çevirdiklerini kaydetti. Hatice, Diyarbakır’da imam hatip okullarının normal okullardan daha fazla olduğuna dikkat çekerek, “Tek okulun bulunduğu köylerde bile okulu imam hatibe dönüştürdüler. İnsanları alternatifsiz kılmaya çalışmalarına rağmen insanlar yine de imam hatipleri tercih etmiyor. Bahsi geçen, ortaokul öğrencilerini imam hatiplere çağıran reklama ihtiyaç duymalarının sebebi, Diyarbakır’da bulunan 125 bin ortaokul öğrencisinin imam hatibe geçmelerini sağlamaktır. İmam hatip okullarına giden 20 bin öğrencinin çoğunu ilçe ve köylerde oturan öğrenciler oluşturuyor” diye konuştu.
 
‘İmam hatibi tercih etmeyen öğrencilere ne vaat ediyorsunuz?’
 
Hatice, öğrencilerin yarışma, reklam ve ödül gibi uygulamalarla imam hatiplere çekilmeye çalışıldığını dile getirerek, “Bunu yaparken de pervasızca davranıyorlar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik imzası ve logosunu taşıyan bir yazıda ‘Gelin imanınızı koruyun, ahlaklı toplum olun’ gibi sözler kurulamaz. Bu toplumun birçoğunu ahlaksız ve imansız ilan etmektir. İmam hatibi tercih etmeyen öğrencilere ne vaat ediyorsunuz? Afişlerde, başörtülü kız çocukları ile sakallı erkek çocuklarının fotoğraflarıyla çocukları yönlendirmeye çalışıyorlar” sözlerine yer verdi.
 
‘Öğrenciler din ağırlıklı bir eğitim almak istemiyor’
 
Sivil toplum örgütleri olarak bu durumu kabul etmediklerinin altını çizen Hatice, toplumun da bunu kabul etmediğine işaret etti. Hatice, iktidarın bu durumu kabullenmesi gerektiğini söyleyerek şunları ekledi: “Öğrenciler din ağırlıklı bir eğitim almak istemiyorlar. Bir ara imam hatip okullarını zorunlu kılmaya çalıştılar ve okulların neredeyse tamamını imam hatibe dönüştürdüler. İmam Hatip okullarına gitmek istemeyen öğrenciler 65 kişilik kalabalık bir sınıfta eğitim almak zorunda kalıyor. Şunu da görmek gerekiyor ki İmam Hatip okullarına giden öğrenciler başarılı öğrenciler değil. Asılan afişler öğrenci ve veliyi olumsuz etkileyen durumlardır. Çocuğumu imam hatip okullarına göndermemem çocuğumu başarısız ve ahlaksız kılmaz. İyi bir birey olması için imam hatibe gitmesi gerekmiyor.”