Kanalizasyon suyu sokağa akıyor, yurttaşlar tepkili

  • 09:03 29 Kasım 2020
  • Yaşam
MARDİN - Kızıltepe’ye bağlı Yüceli (Xursa Nav) beldesinde yıllardır yapılmayan kanalizasyon boruları nedeniyle suyun sokaklara aktığını söyleyen Xecice Nalin, “Belediye halı desenli cadde ile övüneceğine bize hizmet versin” diyerek tepki gösterdi. 
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı bin 200’lük nüfusa sahip olan Yüceli (Xursa Nav) beldesinde yurttaşlar yapılmayan kanalizasyon boruları nedeniyle zor günler geçiriyor. Doğası ile ünlü Xurs Vadisi’nde bulunan beldede evlerden çıkan bütün kanalizasyon suları sokaklara akıyor. Kış ayının gelmesi ile beraber beldedeki sokaklar kokudan ve çamurdan geçilmezken, duruma tepki gösteren belde sakinlerinden Xecice Nalin, bu durumdan dolayı çocuklarının hastalandığını söyledi. 
 
‘Çocuklarımız kokudan hastalanıyor’ 
 
Yıllardır aynı sorunu yaşadıklarını dile getiren Xecice, defalarca dilekçe vermelerine rağmen, kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi’nin bu sorunla ilgilenmediğini kaydetti. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte durumunun daha da kötüleştiğini ifade eden Xecice, “Burada her sokakta bu kokuyu ve çamuru görürsünüz. Çocuklar artık akan suyun içine düşmemek için sokakta oynamıyor. Buradaki çocuklarımız da kötü kokudan hastalanıyor. Çamurdan kokudan insanlar sokaktan geçmek istemiyor. Kaç defa dilekçe verdik ama kimse gelip bir şey yapmadı. Kaç nüfusluk bir mahalle ama belediye hizmet vermiyor. Yıllardır buraya bir hizmet yapılmadı” dedi. 
 
‘Belediye hizmet versin’ 
 
Belediyenin ilçe merkezine yaptığı halı desenli caddesi ile övündüğünü, ama gelip köylerin durumunu sormadığını söyleyen Xecice, “Belediyeye her gelene söyledik. Hizmet adına hiçbir şey bile yapmadılar. Yoldan köye gelene kadar insanlar pislik içinde kalıyor. İnsanlar kendileri bir şey yaptı. Kendi evleri önündeki boruları yaptılar. Ama ne muhtar ne de belediye, kimse bizi sormuyor. Bu koku yüzünden hepimiz hastalanıyoruz. Köyün ortasında bir çukur. Biz ne yapalım? İnsanlar bir yere kadar bir şey yapıyor. Belediye sesimizi duysun gelsin, yapsın artık bu sokakları. Bu kadar çektiğimiz yeter” diye konuştu.