Yurttaşlar tepkili: HES kodu toplumu kontrol etmenin aracı

  • 09:05 11 Ocak 2021
  • Yaşam
Melike Aydın
 
İZMİR - Devletin pandemiyi önlemede başarısız olduğunu düşünen yurttaşlar, HES Kodu uygulamalarının pandemiyi önlemekten çok yurttaşların kontrolünü sağlamanın aracı olacağını savunuyor.
 
İçişleri Bakanlığı’nın HES (Hayat Eve Sığar) Kodu’nun hastanelerden adliyelere, bankalardan toplu taşımaya kadar birçok devlet kurumunda kullanılması zorunluluğu yaygınlaşıyor. Son olarak bakanlığın “Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulama Başlıklı Genelgesi” ve İzmir Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı ile HES Kodu kontrolü uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda İzmir’in toplu taşıma kartı olan İzmirim Kart’ın kullanılabilmesi için 11 Ocak'a kadar kişisel HES Kodu ve TC Kimlik Numaranız ile eşleştirilmesi isteniyor. Bu uygulamayı kullanmak zorunda bırakıldıklarını belirten yurttaşlar ise uygulamanın pandemiyi önlemekten çok toplumu kontrol altında tutmanın yöntemi olduğunu düşünüyor.
 
‘Halkı kontrol altına alma yöntemi’
 
Gülnaz Ay: İnsanlara yeterli maddi destek yapılırsa dışarı çıkmazlar. Zaten bir yıldır sürekli içerideydik. Yıllarca esnaflık yaptım. Dükkanların kapalı olması beni bile rahatsız ediyor. İşyerleri ertelense bile kirayı ödemek zorunda. Verdikleri üç kuruş, onu da bin dereden su getirerek ve herkese de vermiyorlar. Basın korkudan yayınlamıyor gerçeği. Halkımız gerçeği göremiyor. HES Kodu halkı kontrol altına almak demek. Aşı yapılacak çip takılacak deniyor. Bunla olmaz ama zaten çip yerleştirilmiş gibiyiz. Telefonda bile konuşamıyoruz. Konuşurken birbirimizi ikaz ediyoruz. HES’ten başka neler çıkacak bilemiyoruz. Ateş ölçülüyor, maske var ama HES yoksa herhangi bir resmi kuruma giremiyorsun. Kendi ülkenizde esir gibisiniz. Bunlar sesimizin çıkmaması, her şeye tamam dememizden kaynaklanıyor. Hiç kimse HES kodu almasaydı belki kaldırılacaktı. Halkın gücüne halkın kendisi de inanmıyor. Bu yüzden de böyleyiz. Hazine bomboş. Herkes korkuyor sosyal medyada beğeni yapmaktan bile korkuyorlar. Sanal olmaktan bile korkuyor. Her şeyimize gülüp geçen bir toplum olduk.
 
‘Neye hizmet ettiğini bilmiyorum’
 
Berna Yakut: Belki bir nebze etkisi vardır pandemi ile mücadelede. Ama bununla önlenebileceğini düşünmüyorum. Mesela ben eşimin kentkartını kullanıyorum. Neye hizmet ettiğini bilmiyorum. Sanıyorum insanları takip etmek için. Pandemiyle HES Kodu kullanarak mücadele edilmez.
 
 ‘HES Kodu almaya mecbur bırakılıyoruz’
 
Fidan Ahmetli: Bana bu, nüfusu kolay saymak ve her adımı kolay takip etmek gibi geliyor. Bütün toplu taşıma, banka, kamu görevi olan yerlerde kullanılıyor. HES Kodu ile sağlıklı olduğu mu ortaya çıkıyor? Hayır. Direk çip takmak, bizi takip etmek gibi geliyor. HES ve Covid-19 olayı bana siyasi gibi geliyor. Onaylamıyorum ama yapmak zorundayız çünkü uçağa, toplu taşıta hiçbir yere alınmıyoruz. Çok gerekli mi acaba?
 
‘HES uygulaması olumsuz durumlar doğurur’
 
Melisa Bahar: Telefonu olan var olmayan var. Her tarafta bunun yapılması olumsuz durumlar doğurur. HES kodsuz otobüse bile almaması saçma geliyor bana. Her yeri kapatıp hastalığı en aza indirmesi gerekirdi. Restoranlar açılacak dendi ama korunaksızız ve yine artacak hastalık. Sonra yine her taraf kapatılacak… Komple sokağa çıkma yasağı gelmesi gerekirdi. Çevremde birçok insan korona oldu. En azından sıfıra indirene kadar kapanma olmalıydı.
 
‘HES kodu Covidlileri evde tutmayı sağlamıyor’
 
Seren Özilar: Bence anlamsız ve gerekli değil. Oysa Covid pozitif olanlar dolaşıyor HES koduyla. Hasta olan dışarı çıkmasın diye yapılmış ama o zaman herkesin evine bir tane bekçi diksinler dışarı çıkamasın. Oysa karantinada olanlar bile telefonu evde bırakıp dışarıya gidip geziyor.
 
‘Devlet pandemi ile başa çıkamadı’
 
Feyza Elif Nur: Devlet pandemi ile başa çıkamadı. Tek önlem hafta sonu tamamen hafta içi belli saatlerde yasak. Hafta sonu ya da belli saatlerden sonra virüs yayılmıyor mu? Ayrıca alınan tek önlem okulların kapatılması oldu. Böyle bir koşulda HES Kodu da pandemiyi engellemez.