İngiliz Edebiyatı yazarlarından Charlotte Bronte: 165 yıl önce bugün yaşamını yitirdi

  • 12:57 31 Mart 2020
  • Portre
HABER MERKEZİ - İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasında yer alan ve günümüzde bile büyük ilgi gören ‘Jane Eyre’ isimli eseri ile tanınan yazar Charlotte Bronte,  165 yıl önce bugün yaşamını yitirdi.
 
İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasına yerleşmiş eserleriyle tanınan Charlotte Bronte, 1816 yılında İngiltere’nin Yorkshire kentinde doğdu. 6 çocuktan üçüncüsü olan Charlotte’ın en ünlü eseri “Jane Eyre”  günümüzde bile halen büyük bir ilgi görüyor.
 
İki kardeşini kaybeder
 
Charlotte’un hayat hikâyesi de birçok esere ilham olmuştur. 1820 yılında Haworth’a taşındıktan bir yıl sonra Charlotte’ın annesi Maria yaşamını yitirir. Charlotte’a ve kardeşlerine bakma görevi ise Elizabeth Branwell’e düşer.  Üç kız kardeşiyle birlikte 1824 yılında Clergy Daughters adlı okula başlayan Charlotte, buradaki sağlıksız ortamdan dolayı okuldan hoşlanmaz.  Charlotte’ın  9 yaşındaki kardeşi Maria ve 10 yaşındaki kardeşi Elizabeth, bu okuldaki koşullardan dolayı  aynı yıl içinde tüberküloza yakalanarak hayatını kaybeder.
 
Edebiyata karşı ilgisi artar
 
Bir yıl sonra okuldan ayrılan Charlotte, gençlik yıllarında sağ kalan kardeşleriyle beraber babalarının kütüphanesinde zamanlarını geçirir. Kardeşler burada, kurgusal krallıklar kurup, bu krallıklarla ilgili hikâyeler ve şiirler yazarlar. Edebiyata karşı ilgileri de bu yıllarda başlamış, hayal güçleri kardeşlerin tümüne ileride geliştirecekleri araçlar sunar.
 
Bir süreliğine öğretmenlik yapar
 
Charlotte, eğitimine Mirfield’daki Roe Head adlı okulda devam eder. 1831 ve 1832 yıllarında burada okur ve bu okul, en iyi arkadaşları Ellen Nussey ve Mary Taylor ile tanıştığı yer olur. Charlotte, eğitimini tamamladıktan sonra evine öğretmen olarak döner. 1835 – 1838 yılları arasında burada öğretmenlik yapar.
 
Yalnızlığı kitaplarına ilham olur
 
Birçok ailenin evinde mürebbiyelik yapan Charlotte, 1842’de kardeşi Emily ile Brüksel’e giderek, burada bir süre çalışır. İngilizce ve müzik öğretmenliği yapan Charlotte, teyzesinin ölümüyle yeniden İngiltere’ye döner. Ancak bir süre sonra tekrar Brüksel’e dönen Charlotte burada büyük bir yalnızlık çeker. Bu yalnızlık ve geçirdiği günler, “The Professor” ve “Villette” isimli kitaplarına ilham kaynağı olur.
 
İlk iki romanında ‘Currer Bell’ ismini kullanır’
 
Charlotte, 1844 yılının Ocak ayında İngiltere’ye geri döner. 1846’da Charlotte, kardeşleri Emily ve Anne ile beraber “Currer Bell”, “Elise Bell” ve “Acton Bell” isimlerini kullanarak ortaklaşa “Poems by Currer, Elise and Acton Bell” isimli bir şiir kitabı çıkartır. Kitap sadece 2 adet satarak büyük bir hayal kırıklığı yaratsa da kardeşler yılmaz ve ilk romanlarını yazmak için kolları sıvar. Charlotte, ilk iki romanında “Currer Bell” ismini kullanmaya devam eder.
 
‘Jane Eyre’ kitabına büyük ilgi
 
Charlotte’ın tek erkek kardeşi Branwell, 1848’de bronşit yüzünden, aynı yıl Emily ve 1849’da Anne, tüberkülozdan hayatını kaybeder. Bu sırada Charlotte’ın “Jane Eyre” isimli kitabı gördüğü büyük ilgi üzerine bir yayıncı, yazarı sık sık Londra’ya davet eder. Bu ziyaretler sırasında Charlotte, geniş bir sosyal çevre edinir, Harriet Martineau, Elizabeth Gaskell gibi isimlerle tanışır. Ancak sürekli olarak yaşlı babasının yanında olmak istediğinden Londra seyahatlerini birkaç haftadan daha uzun tutmaz.
 
Charlotte, 1854 yılının haziran ayında babasının yardımcısı Arthur Bell Nichollsla ile evlenir. Charlotte, hamileliğinin dokuzuncu ayında 31 Mart 1855 yılında hayatını kaybeder.
 
Ölüm nedeni tam olarak bilinmese de tüberküloz, tifüs ya da hamileliğinin ilk safhalarındaki bir rahatsızlıktan dolayı yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.
 
Charlotte’ın eserleri halen büyük ilgi görüyor ve İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasında sayılıyor. Aynı zamanda “On the Death of Anne” ve “Brontë” isimli iki şiir kitabı bulunuyor.