'İntihar etti' denilen Zelal katledildi mi?

  • 09:04 15 Şubat 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - İntihar ettiği iddia edilen Zelal Yılmaz'ın (17) ailesi tarafından şiddete maruz bırakıldığı ve intihar etmeden bir gün önce elleri bağlı bir şekilde odaya kilitlendiği iddia edildi.
 
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 29 Ocak 2020 tarihinde ateşli silahla intihar ettiği iddia edilen Zelal Yılmaz’ın(17), yaşamını yitirmesinin ardından ortaya atılan iddialar Zelal, intihar mı etti yoksa öldürüldü mü? Sorusunu akla getiriyor. Zelal’in Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi sürdüğü sırada hastaneye giden muhabirlerimiz aileden bilgi almak istedi fakat aile görüşmeyi reddetti. Bunun üzerine araştırma yapan ajansımız, Zelal’in intihar ettiği iddia edilen günün öncesinde amcası, dedesi ve kuzenleri tarafından işkenceye maruz kaldığı ve ardından da elleri bağlı bir şekilde odaya kilitlendiği iddia edildi.
 
Yakınları Zelal’in şiddet gördüğünü iddia etti
 
Zelal’in yaşadıklarına tanıklık eden ismini vermek istemeyen bir yakını Zelal’in erkek arkadaşının olduğunu ve ailenin bu ilişkiye izin vermediğini söyleyerek, Zelal’in amcası, dedesi ve kuzenleri tarafından şiddet gördüğünü iddia etti. Yakınları ayrıca, Zelal’in intihar etmeden iki gün önce gece yarısı eve amcası tarafından zorla getirildiğini ve evin bir odasına elleri bağlı şekilde kilitlendiğini öne sürdü. Diğer yandan erkek arkadaşı olan A.’nın da aile tarafından darp edildiği ve tehdit edildiği de iddialar arasında yer alıyor.
 
İntihar mı cinayet mi?
 
Zelal’in şüpheli ölümüne ilişkin yakınının diğer iddiaları şöyle: “Zelal bir gençle beraberdi, evlenmek istiyorlardı ama aile sıcak bakmıyordu. Defalarca kez aile Zelal’i darp etti. Özellikle amcası karşı çıkıyordu. Babası ve annesi baskı kurmuyordu ama amcanın Zelal’i darp ettiğini dahi biliyoruz. Zelal baskıya dayanamayıp bir akşam evi terk ediyor, daha sonra amcası tarafından takip edildiğini fark ediyor. Amca saçlarından tuttuğu gibi hakaretler ederek eve kadar getiriyor. Evde ellerini bağlayarak odaya kapatıyorlar. Daha sonra erkek arkadaşını da aileden birkaç erkek toplanıp gidip darp ediyorlar. Zelal, intihar mı etti yoksa öldürüldü mü bilemeyiz ama intihar ettiyse dahi kıza başka yol bırakmadılar. İntiharsa eğer, intihar etmese dahi öldürülecekti. Aslında çok tanık olan var ama kimse cesaret edip konuşamaz. ‘Aile arasındadır’ deyip kimse karışmak istemiyor. Kendi kızına, yeğenine acımayan başkasına nasıl acısın? Biz de uzaktan tanık olduğumuz ve duyduğumuz kadarını anlatabiliriz ama kız çok eziyet çekti. Çocukla ayrılsın diye yapmadıkları kalmadı.”
 
Başka bir görgü tanığın iddiasına göre ise Zelal’in babası ile konuştuğu ve babanın kendisine “Biz Zelal’i başkasıyla evlendirmek istiyorduk. Onu evlenmesi için zorladık. O yüzden intihar etti” dediği kaydedildi.
 
Üzerinden yaklaşık iki hafta geçmiş olmasına rağmen ailenin hala kimseyle görüşmeyi kabul etmemesi ve telefonlara cevap vermemesi çelişkileri ve şüpheleri büyütüyor.
 
Ne olmuştu?
 
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 29 Ocak tarihinde ateşli silahla intihar ettiği iddia edilen Zelal Yılmaz (17), ağır yaralı olarak Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikesi olan ve yoğun bakımda tedavisi süren Zelal, ailesi tarafından Dicle Üniversitesi Fakültesi’ne götürüldü. Fakülteye götürüldüğü günün gecesi ise yoğun bakımda yaşamını yitirdi.