Sakine Cansız’ın bugüne kadar yayınlanmamış fotoğrafı

  • 09:11 9 Ocak 2021
  • Güncel

Habibe Eren

PKK’nin öncü kadrolarından Sakine Cansız Paris’te 9 Ocak 2013’te  Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan ile birlikte katledildi.  Sürgünlerle ve işkenceyle geçen cezaevi hayatı boyunca işkenceye direnen ve sır vermeyen kişiliği bilinen Sakine aradan geçen yıllar boyunca kadınların mücadelesine ışık tutmaya devam ediyor. 
 
Sakine’nin Diyarbakır Cezaevi'nde tutsak kaldığı sürede, 1980’li yılların başında açık görüşte çekildiği tahmin edilen ve bugüne kadar hiç yayınlanmamış fotoğrafı ortaya çıktı. Milliyet gazetesi muhabiri Mustafa İstemi tarafından çekilen fotoğraf karesinde Sakine tutsak olan 3 kadının ortasında yer alıyor. Sakine’nin objektife baktığı ve üzerinde beyaz üzerine deseni bir gömleğin olduğu fotoğraf, hafızalara derin bir iz bırakıyor. 
 
1981-1988 yılları arasında aylık yayınlanan sanat edebiyat dergisi Yarın, 1988 yılında hapishanelerde yaşanan işkence ve baskıların görünürlüğünü sağlamak için bir fotoğraf sergisi yapma kararı alır. Sergiyi yapacak olan ekip, dönemin gazetelerini, gazetecilerini, avukatlarını, İnsan Hakları Derneği’ni (İHD) tek tek dolaşıp, hapishane ve duruşmalarda çekilen fotoğrafları toplayarak sergi açarlar. O sergide yer alan fotoğraflardan biri de Sakine Cansız’a aittir. Elimize ulaşan bu fotoğraf Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde bir açık görüşte çekilmiş.