Adliyelerde yine ‘erkek adalet değil gerçek adalet’ denilecek

  • 09:01 24 Ocak 2021
  • Hukuk
HABER MERKEZİ - Kadınların bu haftaki adliye gündemlerinde yine şiddet faillerinin yargılanacağı davalar bulunuyor.
 
Adliyelerde bu hafta da kadınlar “Erkek adalet değil gerçek adalet” demek için bir araya gelecek. Birçok kentte kadınları katleden, cinsel istismarda bulunan şiddet faillerinin yargılamasına devam edilecek. Kadınlar bu hafta en az 11 davayı takip edecek.
 
Adliye ajandamıza göre 25-29 Ocak tarihleri arasında görülecek kimi davalar şöyle: 
 
25 Ocak: Rosa Kadın Derneği kurucularından Adalet Kaya ve HDP Yenişehir ilçe eşbaşkanı Remziye Sızıcı “örgüt üyeliği” gerekçesi ile Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2’inci duruşmaları görülecek.
 
25 Ocak: Gazeteci Durket Süren hakkında twitter paylaşımları, Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin yasaklı olan sayılarının satışını gerçekleştirdiği iddiasıyla “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 5’inci duruşması görülecek.
 
25 Ocak: Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 23 Kasım 2018 tarihinde evli olduğu Vildan Nerede ile Dinçer Doğan'ı katleden Ramazan Nerede hakkında, “kasten öldürme”, “eşi kasten öldürmek”, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçlarından açılan davanın 7’nci duruşması Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
 
25 Ocak: Diyarbakır’da Pelda Karaduman’ı akrabası Şahin Oruç ile birlikte alıkoyan, tecavüz eden ve dini nikâhla evlendikten sonra katleden Hüseyin Oruç’a yargılandığı davada verilen “tahrik indirimi” nedeniyle istinafa taşınan dosyanın 2’nci duruşması Antep Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde görülecek.  
 
25 Ocak: İzmir’de bir çocuğa cinsel istismarda bulunan öğretmen Murat E.’nin yargılandığı davanın duruşması Bayraklı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
25 Ocak: Ankara Çubuk’ta Nazmiye Koyuncu’yu katleden akrabası Ramazan Dilgen’in yargılandığı davaya Ankara 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.
 
26 Ocak: Van’ın İpekyolu ilçesinde bir çocuğa cinsel istismarda bulunan H.C. isimli erkeğin yargılandığı davanın duruşması Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
27 Ocak: Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Fatma Gültekin hakkında, “örgüt üyeliği”  iddiasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
28 Ocak: Kamuoyunda “Batman fuhuş davası” olarak bilinen ve bir çocuğun sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin faillerin yargılandığı dava Batman 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürecek.
 
28 Ocak: Muğla’da Zeynep Şenpınar’ı katleden Selim Ahmet Kemaloğlu’nun yargılandığı davanın duruşması Muğla 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
28 Ocak: Diyarbakır’da Esengül Y.’yi katletme girişiminde bulunarak ağır yaralayan Murat Ç.’nin yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.